Auktion, køb & salg Søg efter forhandlereOnlineforhandlerAnlægsgartnere
koi & HavedamCenter Koi San Denmark Koi-team Enghavegård Edokoi  
 Superkoi Vandings Produkter Koibito-Danmark Web-Shop Havedammen  
 
  Vestkoi HOZELOCK Oase Denmark Pondteam Hyggefisken Nordkoi Dankoi Koiland NR Koi
 





SIDSTE NYT
Lav en havedam
Fisk - Koi - Stør m.m
Fiskesygdom
Vandkvalitet/udstyr
Vandplanter
Havedamsbøger
Havedams videoer
Video om produkter
DVD - Vand i haven
Auktion, køb & salg
Debatforum
Links
Forhandler nyheder
Salg af fisk
*
*
*
*
*
*
Haveslanger Vandings produkter
Haveskolen 12 DVD
Filmproduktion
.
Panorama-billeder
Arrangementer
Kataloger over havedams udstyr
Den Digitale dam
Gratis rådgivning pr. telefon
Nyhedsmail / tilbud
Koi til bilen
*
Tilbud til forhandlere
Profil og Handelsvilkår
JULEUDSMYKNING
Test video

Login
Registrer
 
1h - Karpelus forårsaget af Argulus spec. normalt

Karpelus forårsaget af Argulus spec. normalt A. foliaceus


Symptomer:
Karpelusen generer fisken med kraftig svien og kløen så fisken vil have nervøse og hoppende  svømmebevægelser. På grund af kløen vil fisken gnide sig på sten, bund og havedammens sider, dette vil medføre tab af skel. Ved et kraftigt angreb vil fisken springe op over vandspejlet og slå smut. Et kraftigt angreb vil ofte forårsage blodmangel og tab af farven.
 Når fisken er angrebet med Karpelus, er finnerne ofte sammenklappede. Ved et nærmere eftersyn skal fisken tages op af vandet, finnerne skal spredes ud, her kan du se den nærmest gennemsigtige Karpelus som kan blive 6-8 mm stor som fuldvoksen.

Årsag:
Fisken er stresset og det har påvirket dens immunforsvar. Tjek vandkvaliteten.

Karpelus:
Den fuldvoksne Karpelus befinder sig ikke konstant på fisken, den kan sagtens forlade fisken og finde en ny fisk da den har gode svømmeevner og et veludviklet syn. Dette kan gentage sig flere gange på et døgn. Du kan observere dette ved at din fisk klør sig meget, men en time efter er fiskens adfærd normal igen. Selvom Karpelusen er så lille kan den årligt producere op til 250 æg. Om sommeren vil æggene klækkes efter 3-4 uger, de gennemgår flere levestadier før de bliver til Karpelus. De nye Karpelus vil staks finde en ny fisk de kan snylte på.

Behandling:
Der findes forskellige behandlinger, en af dem er at bade fisken i Insecticide (Dichlorvos) som kun må bruges til store fisk. Denne behandling kræver en virkelig kraftig gennemluftning af vandet, midlet reducerer nemlig iltspændingen.  Fysisk fjernelse af Karpelusen på fisk foregår med en pincet og kræver at såret bliver desinficeret med et anerkendt middel.
Behandlingsmulighederne er som sagt mange, så snak derfor med en fagmand i branchen.
For at forebygge mod Karpelus, kan med lidt held udsættes Solaborre, Lepomis gibbosus, disse fisk har Karpelus på menuen men desværre også fiskeyngel og fisk på op til 5 cm.

Copyright © 2003 Benn Ebbesen / Havedammen.dk


21/01-2012
Vanding til haven
Haveslanger Vandingsæt Dykpumper