Auktion, køb & salg Søg efter forhandlereOnlineforhandlerAnlægsgartnere
koi & HavedamCenter Koi San Denmark Koi-team Enghavegård Edokoi  
 Superkoi Vandings Produkter Koibito-Danmark Web-Shop Havedammen  
 
  Vestkoi HOZELOCK Oase Denmark Pondteam Hyggefisken Nordkoi Dankoi Koiland NR Koi
 





SIDSTE NYT
Lav en havedam
Fisk - Koi - Stør m.m
Fiskesygdom
Vandkvalitet/udstyr
Vandplanter
Havedamsbøger
Havedams videoer
Video om produkter
DVD - Vand i haven
Auktion, køb & salg
Debatforum
Links
Forhandler nyheder
Salg af fisk
*
*
*
*
*
*
Haveslanger Vandings produkter
Haveskolen 12 DVD
Filmproduktion
.
Panorama-billeder
Arrangementer
Kataloger over havedams udstyr
Den Digitale dam
Gratis rådgivning pr. telefon
Nyhedsmail / tilbud
Koi til bilen
*
Tilbud til forhandlere
Profil og Handelsvilkår
JULEUDSMYKNING
Test video

Login
Registrer
 
Dårlig vandkvalitet
Kendetegnende for et underdimensioneret biologisk filter er:

SKUMBOBLER
Der er for mange skumbobler på vandoverfladen, skumboblerne dannes fra springvand, vandfald og lignende.
Grunden til skumdannelsen er at den mængde af protein-stof som udskilles fra fiskene, er for stor til at det biologiske filter kan omsætte den. Derfor går Proteinen til overfladen og danner skumbobler.

VAND PR. TIME
At en for lille del af havedammens vand passerer det biologiske filter pr. time, og derved dannes der skumbobler.

AMMONIAK
At der er for høje koncentrationer af ammoniak og nitrit og kun lidt eller ingen nitrat. I et perfekt biologiske filter vil der sort set ikke kunne konstateres ammoniak, og mængden af nitrit vil være meget lille, derimod vil nitrat indholdet være større.
Læs mere om Ammoniak

Mit vand er grønt selv om jeg har et biologisk filter med UV-C lampe:
UV-C lampen mister sin virkning i løbet af et år, og selv om UV-C lampen stadig lyser, kan virkning være reduceret mellem 80-90%. UV-C lampen skal udskiftes hvert år.
Hvis du har problemer med grønt vand og din UVC enhed har de rigtige
dimensioner (watt) i forhold til dammens vandoverfladeareal, så skyldes grønt vand i dammen, sikkert manglende rengøring af din UVC.
Mindst 2 gange om året bør UV-C’en rengøres. Brug ikke kalkholdigt vand, kalken vil sætte sig på kvartsrøret og derved formindske effekten.
Desværre er der en del som glemmer at afkalke kvartsrøret når de udskifter lampen en gang om året

Når du har rengjort kvartsrøret og udskiftet lampen, skal du være tålmodig,
lad være med at gå i panik og kom ikke pax14 og alle mulige ”kemikalier” i havedammen.
Vent 2-3 uger så skal din bassinvand nok blive klart.
Læs mere om UV-C


FOR LIDT ILT I VANDET
De biologiske nedbrydningsprocesser af affaldsprodukter kræver ligeledes ilt for at fungere, hvis vandet er dårligt iltet vil disse processer forløbe med nedsat effekt.

Når vandets tempertur stiger, falder vandets iltindhold imidlertid og det betyder, at varme, stille sommernætter bliver iltindholdet reduceret, især i bassiner, der er tæt besat med fisk og planter.
Et pludseligt fald i barometerstanden, som det f.esk. sker inden et tordenvejr, kan have en stor effekt på iltindholdet i havedammen. Om natten forbruger planter og alger mere ilt end normalt, jo flere planter i bassinet, jo mere ilt skal der til i dit havebassin.

Løsning på ilt problemet:
Sprøjterøret skal justeres i biofilteret, jo mer det plasker, jo bedre.
Ved at tilføre luft i bunden af filtret via en luftpumpe, kan  nedbrydningshastigheden øges til det 4 dobbelte

Læs mere om Luftpumpe


21/01-2012
Vanding til haven
Haveslanger Vandingsæt Dykpumper